Käytämme evästeitä tarjoamamme sisällön ja mainosten räätälöimiseen, sosiaalisen median ominaisuuksien tukemiseen ja kävijämäärämme analysoimiseen. Jaamme myös sosiaalisen median, mainosalan ja analytiikka-alan kumppaneillemme tietoa siitä, kuinka käytät sivustoamme. Näytä tiedot
Sulje

TUTOlle täysi pistepotti Keski-Suomen kiertueelta

TUTOlle täysi pistepotti Keski-Suomen kiertueelta

TUTOn Keski-Suomen kiertue jatkui tänään Keuruulla, jossa vastaan asettui KeuPa HT. Ottelun alku mentiin keuruulaisten komennossa. Pelin edetessä TUTOkin pääsi mukaan paremmin ja pystyi lopulta kääntämään tiukan taistelun 3-5 vierasvoitoksi. Näin ollen turkulaiset nappasivat Keski-Suomen kiertueelta täydet kuusi pistettä. 

Avauserä käynnistyi KeuPan hallinnassa. Osa syynsä tähän oli jälleen jäähyillä, joita turkulaispelurit istuivat erässä peräti neljä, toki keuruulaiset olivat kuskin paikalla myös tasakentällisin.

Avausmaali nähtiin isäntien toimesta ennen erän puoliväliä, juuri TUTOn jäähyn päättymisen jälkeen. Turkulaisten avausmaalista vastasi puolestaan Aki Keinänen. Mainion esityön maalin tekivät Tuukka Pulliainen ja Timo Pärssinen. KeuPa siirtyi uudelleen johtoon, kun TUTOn illan kolmatta jäähyä oli ehtinyt kulua vain reilut 20 sekuntia. Maalin jälkeen KeuPalla oli etsikkoaikansa karata suurempaan johtoon, kun TUTO joutui jo neljännen kerran erässä alivoimalle. Tämän jäähyn turkulaiset kuitenkin kestivät, jonka jälkeen Aleksi Hiden hyödynsi TUTOlle siunaantuneen ylivoiman tekemällä Mestis-uran ensimmäisen maalin komealla laukauksella. Syöttöpinnat maalin saivat Pärssinen ja Miika Franssila. Lisää maaleja erässä ei nähty, joten tauolle mentiin 2-2 lukemista

TUTO siirtyy kuskin paikalle

TUTO luisteli toiseen erään aivan eri liikkeellä. Vaikka KeuPa siirtyikin erän alussa Jesper Piitulaisen upealla ylämummo-osumalla vielä kertaalleen johtoon, oli toinen erä TUTOn hallintaa. Tulostakin hallinta tuotti. Ensin Timo Pärssinen kirjautti jo illan kolmannen tehopisteensä, kun hän siirsi ylivoimalla Aki Keinäsen laukauksesta kimmonneen kiekon verkkoon. Syöttöpinnan maaliin sai myös Oskari Lehtinen. TUTO siirtyi vielä ennen ottelun puoliväliä Ville Ahlgrenin osumalla ensi kertaa johtoon. Vahvan esityön maaliin teki Miikka Tuomainen. Erän lopulla Pärssisellä oli vielä erinomainen paikka kasvattaa johtoa, mutta KeuPan maalilla pelannut Oskari Setänen pysäytti Pärssisen yrityksen eleettömästi.

”Olen todella tyytyväinen kuuden pinnan viikonloppuun”
 
Kolmannessa erässä TUTO tyytyi puolustamaan ja pysymään jäähypenkiltä pois. Viimeisenä lukkona maalilla seisoi Kaapo Kähkönen, joka pysäytti päätöserässä peräti 15 kiekkoa. Tilaisuuden tullen TUTO lähti tehokkaasti vastahyökkäyksiin. Yksi hyökkäyksistä tuottikin tulosta, kun illan pisterohmu Pärssinen (1+3) ja Pulliainen rakensivat paikan Keinäselle, joka kylmän viileästi laittoi limpun pussiin ja tulostaululle loppulukemiksi 3-5 vierasvoiton. 

Ottelun jälkeen tavoitettu TUTOn päävalmentaja Ismo Lehkonen oli tyytyväinen kuuden pisteen reissuviikonloppuun ja antoi ansaitut kehut myös KeuPalle.

-  Olen todella tyytyväinen kuuden pinnan viikonloppuun. Saamme tästä varmasti hyvin itseluottamusta jatkoon. Varsinkin tämä ilta oli vaikea. Keuruu oli todella haastava paikka pelata, siellä vallitsi kunnon vanhan ajan kylämeininki. Hallissa oli tunnelmaa ja yleisöprässäsi oikein kunnolla. On annettava kyllä kehut KeuPalle, oli todella miellyttävä tuttavuus.TUTOn pelit jatkuvat huomenna KeuPa HT:n vieraana. Peli alkaa Keuruulla klo 17.00.

TUTOn tiedotteesta / UrheiluSuomi.com


Takaisin edelliselle sivulle


Turun Toverit - logo

TuTo - 2014-2015 Miesten edustusjoukkue

Pelaajat kaudella 2014-2015

Ottelut kaudella 2014-2015

Seuran tiedot - Seuran kotisivut



Ruotsalaishyökkääjä Linus Nässén liittyy TPS:n hyökkäykseen

Ruotsalaishyökkääjä Linus Nässén liittyy TPS:n hyökkäykseen

Turun Palloseura on tehnyt kauden 2025–26 kattavan pelaajasopimuksen ruotsalaisen Linus Nässénin kanssa. 24-vuotias hyökkääjä siirtyy Turkuun SHL-seura Frölunda HC:n riveistä.

Lue lisää
Victor Sjöholm vahvistamaan TPS:n puolustusta yksivuotisella sopimuksella

Victor Sjöholm vahvistamaan TPS:n puolustusta yksivuotisella sopimuksella

Turun Palloseura on tehnyt kauden 2025–2026 kattavan sopimuksen ruotsalaispuolustaja Victor Sjöholmin, 21, kanssa. Oikealta laukova Sjöholm siirtyy Turkuun SHL-seura HV71:n riveistä.

Lue lisää
Noa Vali jatkaa TPS:ssä – nuori maalivahti solminut kaksivuotisen jatkosopimuksen

Noa Vali jatkaa TPS:ssä – nuori maalivahti solminut kaksivuotisen jatkosopimuksen

TPS on solminut kaksivuotisen jatkosopimuksen maalivahti Noa Valin kanssa.

Lue lisää
Oliver Lauridsen jatkaa TPS:ssä – jatkosopimus kaudelle 2025–2026

Oliver Lauridsen jatkaa TPS:ssä – jatkosopimus kaudelle 2025–2026

Turun Palloseura on solminut jatkosopimuksen kaudelle 2025–2026 puolustaja Oliver Lauridsenin, 36, kanssa. Tanskalaispuolustaja lähtee näin jo kolmanteen kauteensa mustavalkoisissa.

Lue lisää
Mika Suoraniemestä TPS:n uusi urheilujohtaja

Mika Suoraniemestä TPS:n uusi urheilujohtaja

Mika Suoraniemi on nimetty TPS:n uudeksi urheilujohtajaksi. Hän on toiminut peliuran jälkeen 15 vuoden ajan useissa eri tehtävissä niin junioripuolella kuin edustusjoukkueen tukitoiminnoissa.

Lue lisää
Toni Söderholm TPS:n päävalmentajaksi

Toni Söderholm TPS:n päävalmentajaksi

HC TPS on nimittänyt miesten edustusjoukkueen uudeksi päävalmentajaksi Toni Söderholmin. Sopimus on kaksivuotinen.

Lue lisää